Wszystko o ząbkowaniu

Ząbkowanie

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci. Proces ten trwa dłużej niż powszechnie uważamy. Najpierw w kości kształtuje się korona niewidocznego zęba. Następnie ząb pojawia się w buzi i wyrasta, aż do kontaktu z zębem przeciwstawnym. Ostatnim etapem jest utworzenie się korzenia zęba i ukształtowanie dziąsła wokół zęba. Rodzice przeważnie jednak utożsamiają ząbkowanie wyłącznie z przebiciem się zęba przez dziąsło, ponieważ tej fazie towarzyszą najsilniejsze objawy. Od ukazania się pierwszego zęba do ostatniego zęba mlecznego mija przeważnie od 17,5 do 25 m-cy. Co 6 miesięcy pojawiają się 4 nowe zęby. Jeden ząbek z reguły wyrzyna się 3-5 dni, a najbardziej nasilone objawy mają miejsce w ciągu 2 pierwszych dni.

Objawy ząbkowania
To, że mamy do czynienia z ząbkowaniem może wiązać się z osłabieniem odporności u dziecka. Może pojawić się katar, zapalenie gardła i temperatura do 38°C. Dziecko staje się bardziej płaczliwe, może mieć niespokojny sen i zły humor. Dziąsło nad wyrzynającym się zębem jest przeważnie rozpulchnione, zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Dziecko mocniej się ślini, wkłada rączki i inne przedmioty do buzi i dużo gryzie. Po stronie ząbkowania policzek może być zaczerwieniony. Objawy nie powinny utrzymywać się jednak dłużej niż 48 godzin. Niepokój powinno budzić temperatura utrzymująca się ponad 48h, zasinienie miejsca, w którym wyrzyna się ząb lub pojawienie się krwiaka lub ropnia w tej okolicy. Także nieprawidłowe ustawienie zęba po wyrżnięciu powinno skłonić rodzica do wizyty u dentysty.

Jak można pomóc dziecku?
Polecam ogólnie dostępne gryzaki chłodzące z wypustkami lub bez (wypustki czasami są zbyt drażniące). Ważne, żeby gryzak był dopasowany kształtem do okolicy, w której ma działać. Dla starszych dzieci pomocny może być obrany zimny ogórek lub świeża łodyga kopru włoskiego. Pomocne będą także bawełniane lub lniane poduszeczki wypełnione do wyboru bursztynem, fasolką mung, soczewicą, łuską gryki, w rozmiarze około 15cm na 15cm. Warto zadbać o możliwość wysypywania zawartości przed praniem. Wystarczająca będzie też zwykła tetrowa pielucha i czysty palec opiekuna. Niezastąpione będzie karmienie piersią na żądanie, noszenie, chustowanie, przytulanie i masa miłości.
Ze względów higienicznych wszelkie gryzaki należy codziennie wyparzać we wrzątku i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Ważne jest, aby każdą rzecz, którą dziecko wkłada do buzi można było łatwo umyć w przypadku upuszczenia oraz na koniec dnia.
Nie polecam podawania twardych skórek chleba do gryzienia, ponieważ zawierają gluten i skrobię. Nie polecam także aptecznych żeli łagodzących ból. Ich działanie jest bardzo krótkie, ponieważ są szybko zjadane. Ze środków farmaceutycznych w razie wystąpienia gorączki można podać dziecku preparaty zawierające ibuprofen w dawkach zalecanych dla danego wieku, ale tylko przez okres dwóch dni. Jeśli po tym czasie gorączka nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Artykuł opublikowany na portalu www.lodzkiemamy.pl

http://www.lodzkiemamy.pl/index.php/dziecko/zdrowie/301-wszystko-o-zabkowaniu

zobacz także:

Warsztaty dla dzieci w Baby Club Cafe
Spotkanie z dentystą dla Rodziców w Edukatorku
O zęby mleczne należy dbać
Jak dbać o zęby niemowlaka?
O wspieraniu dziecka

Proszę nie publikować zdjęć i tekstów umieszczonych na stronie jako własnych. Jest to niezgodne z prawem. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)