Wybielanie

Wybielanie zębów to popularny zabieg stosowany do zmiany naturalnego koloru zębów bez uszkodzenia zęba. Niektóre zęby są naturalnie ciemne, ale mogą także stać się ciemniejsze w miarę upływu czasem, szczególnie u regularnych palaczy lub przez spożywanie żywności kolorowej np. kawy lub czerwonego wina. Większość przypadków może być skutecznie leczona, szybko i efektywnie przy użyciu nowoczesnych technik wybielania zębów. Dostępne są różne opcje, niektóre z udziałem światła dla szybszych wyników. Po wstępnej konsultacji nasz zespół doradzi najbardziej odpowiednią metodę zabiegu.

Jesteśmy jedyną w Łodzi Praktyką, która posiada potwierdzoną doktoratem na temat „Ocena wpływu środków wybielających na twardość i mikrostrukturę powierzchni szkliwa- badania laboratoryjne” wiedzę o wybielaniu zębów. Jesteśmy specjalistami w tym temacie.

 

Techniki wybielania

Istnieją 3 podstawowe sposoby wybielania zębów.

  • Wybielanie      gabinetowe/profesjonalne/jednowizytowe/z lampą/laserowe

Stosowane jest przeważnie, jako indywidualna metoda wybielania, ale pozwala także uzyskać dodatkowy szybki efekt na początku lub końcu procesu wybielania metodą domową. Technika wybielania gabinetowego polega na zastosowaniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu (30%-38%). Są to produkty przeznaczone wyłącznie do stosowania pod nadzorem lekarza, ponieważ w czasie ich stosowania uwalnia się 9,5-11% nadtlenek wodoru. Przed zabiegiem dokładnie, profesjonalnymi metodami oczyszczamy Państwu zęby. Celem ochrony dziąseł zabezpieczamy je światłoutwardzalnym żelem. Następnie nanosimy preparat wybielający w miejsca, gdzie mają one być wybielone, zwykle do przedtrzonowców. Następnie przez 20 minut naświetlamy zęby światłem specjalnej lampy. Na jeden zabieg składają się dwie lub trzy fazy naświetlania. Za każdym razem usuwamy warstwę preparatu i nakłada nową. Zabieg trwa ok 60 min.

  • Metoda wybielania domowego

W gabinecie wykonujemy Państwu wycisk zębów i na jego podstawie w laboratorium albo w naszej Praktyce przygotowujemy indywidualne przezroczyste nakładki. Otrzymujecie je Państwo na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 10%, 15% lub 20% w zależności od wskazań. Przymierzamy nakładki i informujemy, jak aplikować żel. Już po 2 aplikacjach różnica powinna być widoczna. Wybielanie powinno trwać najczęściej 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi przez długi okres i używamy ich również do profilaktyki próchnicy.

  • Metoda mieszana – protokół łączony

W celu osiągnięcia szybkiego i trwałego efektu oraz w trudnych sytuacjach klinicznych, np. w przypadku zębów przebarwionych antybiotykami (tetracykliny) zalecamy metodę łączoną. Obejmuje wybielanie gabinetowe i wybielanie metodą domową. Oferuje ona najlepszą trwałość.

Wszystkie metody stosowane pod naszym nadzorem są uzupełnione o pełną profilaktykę przeciwpróchnicową.

Od czego zależy kolor zębów?

Naturalny kolor zębów zależy od zabarwienia, grubości i gęstości zębiny przeświecającej przez szkliwo, a także od grubości i gęstości samego szkliwa. Związane jest to ze składem chemicznym twardych tkanek zęba (szkliwo i zębina) i stosunkiem ilościowym wapnia do fosforu w ich strukturze. Ostatecznie postrzegany kolor zębów jest wypadkową naturalnego koloru zęba i powstających w ciągu całego życia przebarwień. Wpływ na postrzeganie barwy zębów mają warunki otoczenia, takie jak rodzaj oświetlenia, wilgotność zęba, barwa tła oraz subiektywne odczucia obserwatora wynikające z indywidualnego postrzegania barw. Postrzeganie koloru zębów jest dodatkowo konsekwencją częściowego odbicia światła od jego powierzchni i przechodzenia promieni świetlnych przez jego tkanki. Kolor ten jest określany w skali od bieli, przez szarość, aż do żółci.

 

Rozjaśnianie czy wybielanie?

Zęby o kolorze odmiennym od koloru naturalnego, klasyfikuje się jako przebarwione. Przebarwienie należy traktować, jako stan patologiczny, a ich wybielanie, jako jeden z możliwych zabiegów przywracających im naturalny lub zbliżony do naturalnego kolor. Należy jednak pamiętać, że zmiana koloru zęba mająca na celu jego rozjaśnienie nie ma nic wspólnego z zabiegiem leczniczym, jest to zabieg kosmetyczny. Z „wybielaniem”, jako zabiegiem leczniczym mamy do czynienia w momencie odwrócenia stanu patologicznego, np. w sytuacji zębów przebarwionych w wyniku leczenia antybiotykami.

 

Jakie są przyczyny przebarwień zębów?

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu, należy ustalić etiologię przebarwienia. Jest to istotne, ponieważ od tego zależy wybór techniki wybielania oraz efekt końcowy. Przebarwienia zębów pochodzenia zewnętrznego można usunąć w czasie profesjonalnego oczyszczenia w gabinecie stomatologicznym. Przebarwienia wewnętrzne są o wiele trudniejsze do usunięcia i konieczne staje się zastosowania wybielania.

Przebarwienia zębów mogą dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Mogą obejmować całe uzębienie lub tylko pewne grupy zębów i mogą mieć różny charakter.

Przebarwienia dzieli się ze względu na pochodzenie czynnika przebarwiającego na przebarwienia zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne.

Przebarwienia zewnątrzpochodne:

-spożywanie produktów barwiących, używek (kawy, herbaty, czerwonego wina), żucie betelu lub palenie marihuany i tytoniu

-niedostateczna higiena jamy ustnej

-próchnica zębów

-stosowanie niektórych leków i materiałów stomatologicznych (azotan srebra czy amalgamat srebra) -działanie środków chemicznych czy środków farmakologicznych (chlorheksydyna i żelazo)

Przebarwienia pochodzenia wewnętrznego (powstają zarówno przed jak i po wyrżnięciu się zębów).

Przebarwienia powstające podczas rozwoju zębów:

-jako konsekwencja chorób genetycznych (wrodzonej porfirii, mukowiscydozy, niedorozwoju zębiny i/lub szkliwa)

-choroby metaboliczne (choroba hemolityczna noworodków, żółtaczka, alkaptonuria)

-choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (nadczynność/niedoczynność nadnerczy)

-antybiotykoterapia (tetracykliny do 8 r.ż. oraz w
okresie ciąży i minocykliny w kuracjach przeciwtrądzikowych)

-przedawkowanie fluoru

 

Przebarwienia powstające po wyrżnięciu:

-zmian zapalnych lub urazowych miazgi

-resorpcji patologicznej (wewnętrznej, zewnętrznej) 

-stosowania do ostatecznych wypełnień kanałów korzeniowych past rezorcyno-formalinowych lub jodoformowych

Przebarwienia pochodzenia mieszanego:

-zmianami spowodowanymi wiekiem

Od czego zależy efekt wybielania?

-Przepuszczalności struktury zęba na tlen

-Stężenia żelu wybielającego, która ma wpływ na ilość wydzielanego tlenu

-Czasu, w jakim żel wybielający jest w kontakcie ze strukturą zębów (dopóki stężenie tlenu pozostaje na wysokim poziomie).

-Obecności lub brak chemicznego akceleratora w żelu wybielającym

Z tych czynników, najważniejsza jest przepuszczalność struktury zęba. To właśnie od niej najbardziej zależy potrzebny czas wybielania i kontaktu zębów z żelem oraz efekt.

Czy podczas wybielania mogą pojawić się powikłania?

Powikłania związane z wybielaniem zębów mogą być konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonej techniki wybielania, zastosowanego stężenia preparatu lub mają związek z wiekiem pacjenta, czasem działania żelu, osobniczą wrażliwością pacjenta i właściwościami fizycznymi środka wybielającego.

 -nadwrażliwości zębów w trakcie wybielania i po jego zakończeniu

-podrażnieniem tkanek miękkich jamy ustnej i gardła (zbielenie lub pieczenie)

-lokalnego stanu zapalnego dziąsła

-uczucie napięcia, rozpierania w górnej części przewodu pokarmowego, czasami nudności  

-negatywny wpływ środka wybielającego na wypełnienia

-ból w stawie skroniowo-żuchwowym

brak efektu wybielania lub efekt nierównomierny, zwłaszcza w okolicy przydziąsłowej.

– efekt wybielania nie jest trwały

 

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów?

Zabieg wybielania jest tańszy i prostszy do przeprowadzenia w porównaniu do procedur protetycznych – czyli pokrywania powierzchni przedsionkowych zębów przebarwionych licówkami kompozytowymi lub porcelanowymi albo koronami pełnoceramicznymi. I jest bezpieczniejszy dla zębów.

Wpływ wybielacz na zęby określa się, badając m.in. mikrotwardość zębów oraz oglądając ich powierzchnię w mikroskopie skaningowym. Z moje pracy doktorskiej wynika, że mikrotwardość zęba przy zastosowaniu 20, 35% nadtlenku karbamidu oraz 35% nadtlenku wodoru nieznacznie spada (ząb ulega demineralizacji, robi się bardziej miękki). Można to także zaobserwować w mikroskopie skaningowym pod postacią rozpuszczonych pól na powierzchni zęba. 

Obejmując Państwa naszą opieką możemy zapewnić kontrolowany przebieg zabiegu wybielania i minimalizację skutków ubocznych, sprawiając, że cała procedura będzie dla Państwa bezpieczna.

Dlaczego zabiegi wybielania należy wykonywać pod kontrolą lekarza?

Kontakt z lekarzem potrzebny jest do określenia przyczyny przebarwienia i do dobrania odpowiedniej metody wybielania. Wykonanie zabiegu wybielania jest także uzależnione od stanu zębów i dziąseł, które również oceniamy podczas wizyty konsultacyjnej. Wystąpienia objawów ubocznych można uniknąć dopiero po konsultacji lekarskiej i odpowiednim przeszkoleniu. W naszej Praktyce kładziemy duży nacisk na profilaktykę próchnicy i chorób dziąseł. Podczas procedury wybielania zwracamy na to szczególną uwagę, ponieważ podczas wybielania dochodzi do niewielkiej demineralizacja, która wymaga profesjonalnego działania.

Na czym faktycznie polega wybielanie zębów?

Tlen przenika strukturę zęba i rozkłada długołańcuchowe cząsteczki barwników (są ciemne). W wyniku rozkładu powstają krótkie łańcuchy cząsteczek, które są jasnego koloru.

Jaka jest różnica między nadtlenkiem wodoru i nadtlenkiem mocznika/karbamidu?

Nadtlenek mocznik to bardziej stabilna postać nadtlenku wodoru i rozpada się nadtlenku wodoru, które z kolei dzieli się na tlen, który wybiela zęby. 30% nadtlenek mocznika jest równoważna ok. 10% nadtlenku wodoru.

Kiedy nie można wykonać zabiegu wybielania?

– ciąża

– próchnica

– stan zapalny dziąseł

– liczne wypełnienia i wypełnienia amalgamatowe

– cukrzyca

– uczulenie na składniki preparatu

– choroba Parkinsona

– epilepsja

– wiek poniżej 14 roku życia

 
Czy plomby i korony zostaną wybielone?

Wybielone zostaną tylko zęby, natomiast plomby i korony nie zmienią koloru, dlatego wszelkie leczenie oraz wymianę wypełnień należy dokonać po wybielaniu.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Efekt wybielania utrzymuje się od około pół roku do roku – jest to zależne od przyzwyczajeń żywieniowych, stopnia higieny jamy ustnej i uwarunkowań osobniczych. Po tym okresie zabieg można powtórzyć.

 

Czy istnieje granica wieku dla wybielania zębów?

Obecnie uważa się, że nie ma górnej granicy wiekowych do zabiegu wybielenia. Mimo że zęby dzieci są dość przepuszczalne, z powodu szerokiej komory zęba, to jednak idealny czas, aby zacząć wybielanie zębów u dziecka to wieku około 14 lat.

 zobacz także:

Minimalnie Interwencyjna Stomatologia Estetyczna
Korzyści Minimalnie Interwencyjnej Stomatologii Estetycznej
Leczenie zaplanowane
Strach przed dentystą
Pierwsza wizyta

a

Proszę nie publikować zdjęć i tekstów umieszczonych na stronie jako własnych. Jest to niezgodne z prawem. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)