Uśmiechnięta MAMA w ciąży

Planujesz potomka? Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży? Gratulacje! Czas zadbać o siebie.

Jednym z ważnych elementów opieki nad kobietą w ciąży jest opieka stomatologiczna. Od lat 90-tych XX wieku wiadomo, iż profilaktyka i leczenie chorób przyzębia u kobiet w ciąży znacznie redukuje ryzyko przedwczesnego porodu. Uważa się, że około 20% porodów przedwczesnych i porodów z niską masą urodzeniową jest związane ze stanem zapalnym przyzębia. Ryzyko porodu przedwczesnego wzrasta u kobiet z zapaleniem przyzębia, w porównaniu z kobietami bez zmian zapalnych. Jednocześnie wykazano, iż w grupie kobiet z chorobami przyzębia, u których przeprowadzono leczenie stomatologiczne oraz przeszkolono, co do właściwego dbania o higienę jamy ustnej, uzyskano istotnie statystycznie obniżenie wskaźnika porodów przedwczesnych z niską masą urodzeniową

Kobieta  w ciąży powinna odwiedzać dentystę regularnie. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce przed poczęciem, aby wykluczy problemy z prokreacją wynikające z przyczyn stomatologicznych. Kolejne wizyty powinny odbyć się w połowie kolejnych trymestrów.

Pomimo, że leczenie w okresie ciąży jest bezpieczne, to szczerze zachęcamy aby jeszcze przed ciążą odwiedzić dentystę, wykonać zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów (pantomograficzne) i wyleczyć zęby. Spotkania z dentystą w czasie ciąży będą wtedy jedynie formalnością i będą polega na podtrzymaniu efektów leczenia. Warto pamiętać, że dbając o swoje zęby, przyszła mama dba już także o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka.

Proszę nie publikować zdjęć i tekstów umieszczonych na stronie jako własnych. Jest to niezgodne z prawem. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)