Abrazja

Zgodnie z założeniami Minimalnie Interwencyjnej Stomatologii Estetycznej staramy się stosować metody maksymalnie oszczędzające tkanki zęba oraz zapewniające szczelność i długotrwale wypełnienie. Jedną z takich metod jest technika strumieniowo – ścierna z płaszczem wodnym zwana abrazją. Abrazja powietrzna to jednak nie popularne piaskowanie, które niektórzy lekarze stosują do usuwania osadu z zębów. Różny jest cel i skutek, a także zastosowane ścierniwo.

Abrazja bowiem polega na usuwaniu twardych tkanek zęba oraz próchnicy za pomocą strumienia „piasku”. Zamiast typowego wiertła używa się mikrokuleczek tlenku glinu, który jest obojętny chemicznie (100% czystość medyczna wg FDA). Metoda jest szczególnie polecana u pacjentów z dentalfobią i u dzieci.

Zalety:

Zmniejszenie/brak dolegliwości bólowych (testy na osobie piszącej ten tekst dowodzą nawet brak konieczności znieczulenia do zabiegu)

Brak nadwrażliwości po zabiegu

Brak konieczności znieczulenia (jest ono oczywiście wykonywane w przypadku wyraźnego życzenia pacjenta)

Brak wibracji i nacisku na ząb

Brak kontaktu dyszy z zębem

Brak zapachu

Krótszy czas zabiegu w przypadku mniejszych ubytków

Zgodność z zaleceniami Stomatologii Minimalnie Interwencyjnej

 

Wady:

Konieczność opracowania wypełnienia techniką tradycyjną (drgania, hałas)

Przyklejanie się drobinek proszku do śluzówki jamy ustnej

Dłuższy czas zabiegu w przypadku głębszych i rozleglejszych ubytków

Zaskakujący dźwięk „strzelania” (dlatego praca tą metodą u dzieci wymaga dużego zaufania do lekarza)

 

 

Proszę nie publikować zdjęć i tekstów umieszczonych na stronie jako własnych. Jest to niezgodne z prawem. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83)